Terug
Gepubliceerd op 10/11/2025

2025_RMW_00100 - Subsidies 2026-2031: Subsidiereglement voor sport- en vrijetijdsactviteiten tijdens en na school: goedkeuring

raad voor maatschappelijk welzijn
di 04/11/2025 - 20:15 raadzaal
Goedgekeurd
Dit besluit handelt over een Subsidie, premie, erkenning.

Samenstelling

Aanwezig

Rob Lathouwers, voorzitter; Jan Bertels, burgemeester; Pascal Van Nueten, schepen; Liese Bergen, schepen; Eva Brandwijk, schepen; Nathalie Van Sande, schepen; Stefan Verraedt, schepen; Bieke Baeten, schepen; Vic Vervloesem, raadslid; Bart Michiels, raadslid; Els Sterckx, raadslid; Martine Moriau, raadslid; Hans Van den Eynden, raadslid; Wendy Meynendonckx, raadslid; Hans Vets, raadslid; Kobe Vets, raadslid; Maurice Rombouts, raadslid; Jan Laenen, raadslid; Wiske Bertels, raadslid; Tom Helsen, raadslid; An Michielsen, raadslid; Roel D'haeseleer, raadslid; Katrien Van Hove, raadslid; Jessica Van Looy, raadslid; Marc  Everaerts, raadslid; Wim Boeckx, raadslid; Jan Engelen, raadslid; Tanja Mattheus, algemeen directeur

Verontschuldigd

Marnix Verheyen, raadslid; Matthias Verhegge, raadslid

Secretaris

Tanja Mattheus, algemeen directeur
2025_RMW_00100 - Subsidies 2026-2031: Subsidiereglement voor sport- en vrijetijdsactviteiten tijdens en na school: goedkeuring 2025_RMW_00100 - Subsidies 2026-2031: Subsidiereglement voor sport- en vrijetijdsactviteiten tijdens en na school: goedkeuring

Motivering

Beknopte samenvatting

Het lokaal bestuur Herentals heeft extra aandacht voor kinderarmoede. Door tegemoet te komen in de financiële drempels die vrijetijdsparticipatie in de weg staan, wilt het lokaal bestuur alle kinderen en jongeren de kans geven om volwaardig te participeren aan het samenleven. Door middel van deze subsidie wil het lokaal bestuur ervoor zorgen dat alle kinderen en jongeren kunnen deelnemen aan het verenigingsleven en aan vrijetijdsactiviteiten. 

De raad voor maatschappelijk welzijn keurt het subsidiereglement voor sport- en vrijetijdsactiviteiten tijdens en na school goed.

Context, relevante voorgeschiedenis en fasen

Het bestuursakkoord en de meerjarenplanning 2026-2031 voorzien in een financiĆ«le steun voor deelname aan sport- en vrijetijdsactiviteiten tijdens en na school voor kinderen en jongeren.  

Herentals heeft een 'subsidiereglement voor maatschappelijk kwetsbare jongeren'. Dit reglement geldt tot en met 31 december 2025 en moet opnieuw gestemd worden.

Juridische grond

  • Decreet lokaal bestuur

Argumentatie

Eén van de doelstellingen opgenomen in de meerjarenplanning 2026-2031 van de stad Herentals is dat de stad extra aandacht wil hebben voor kinderarmoede. Door tegemoet te komen in de financiële drempels die vrijetijdsparticipatie in de weg staan, wilt de stad alle kinderen en jongeren de kans geven om volwaardig te participeren aan het samenleven. 

Met dit reglement zet stad Herentals in op de 1ste Duurzame Ontwikkelingsdoelstelling: geen armoede en de 3de Duurzame Ontwikkelingsdoelstelling: goede gezondheid en welzijn. 

Wijzigingen ten opzichte van het vorige reglement:

  • Scholen en verenigingen kunnen de subsidie ook aanvragen. Zo moeten ouders niet eerst het gehele bedrag betalen, maar kan de school of vereniging slechts het restbedrag aanrekenen en de subsidie rechtstreeks van de stad ontvangen. 
  • Schoolfacturen worden op drie momenten in het jaar verwerkt en voor het bijzonder comité gebracht: 1 maart, 1 juni en 1 december. Dit is een enorme administratieve vereenvoudiging, wat veel personeelsinzet bespaart. 
  • Aanvragen dienen voor 1 december te gebeuren zodat de financiële verwerking kan plaatsvinden in het correcte kalenderjaar. 

Het vast bureau keurde op 20 oktober 2025 het reglement principieel goed. 

Besluit

De raad voor maatschappelijk welzijn beslist:

Besluit 1

De raad voor maatschappelijk welzijn keurt het subsidiereglement voor sport- en vrijetijdsactiviteiten tijdens en na school goed als volgt: 

Subsidies 2026-2031

Subsidiereglement voor sport- en vrijetijdsactiviteiten tijdens en na school

Periode

Het reglement geldt gedurende de periode van 1 januari 2026 tot en met 31 december 2031.

Doel

De stad wil ervoor zorgen dat alle kinderen en jongeren kunnen deelnemen aan het verenigingsleven en aan vrijetijdsactiviteiten. 

Doelgroep

Het reglement kan ingeroepen worden door:

  • de ouders en voogd van de kinderen en jongeren
  • de jongeren die in het jaar van de activiteit minstens 18 jaar worden
  • scholen of verenigingen

Voorwaarden

Het kind of de jongere:

  • is in het jaar van de activiteit tussen de 0 en 25 jaar oud
  • is ingeschreven in het bevolkingsregister van Herentals
  • het kind of jongere is houder van een UiTPAS met kansentarief

Aanvraag

De aanvrager vraagt de subsidie aan via het aanvraagformulier op de website van de stad Herentals. Het is ook mogelijk om een aanvraag op papier te doen. Dit document vindt men ook terug op de website. 

De aanvraag omvat:

  • het aanvraagformulier
  • een betaalbewijs of schoolfactuur

Verenigingen of scholen voegen ook het toestemmingsformulier van de ouders of voogd toe.

De subsidie bedraagt 80 % van de kostprijs met:

  • een maximum van 50 euro voor de aankoop van uniformen of sportkledij
  • een maximum van 50 euro voor de aankoop van materiaal
  • en met een maximum totaal van 175 euro per kind per subsidiejaar 

De subsidie kan aangevraagd worden voor:

  • Sport- en vrijetijdsactiviteiten
    bv.: schoolreis, uitstap, knutselworkshop, lidgeld dansen, ...
  • Het lidgeld van verenigingen
    bv.: voetbalclub, chiro, ...
  • Het inschrijvingsgeld van meerdaagse kampen 
    bv.: scoutskamp, sportkamp, ...
  • De aankoop van uniformen voor het jeugdwerk of de aankoop van sportkledij
    bv.: scoutsuniform, sportschoenen, ...
  • Materiaal dat nodig is om aan de activiteit deel te nemen
    bv.: instrument, voetbal, knutselmateriaal, ...

De subsidie kan niet aangevraagd worden voor:

  • Speelgoed
  • Voeding en dranken 
  • Vervoer 

Als er al een korting is gegeven met de UiTPAS is er geen subsidie meer mogelijk voor de activiteit. Dit kan ook niet voor tickets die gekocht zijn onder Rap op stap/Iedereen verdiend vakantie. Wel kan dit nog voor kledij en/of materiaal. 

De aanvraag moet gebeuren ten laatste zes maanden na de activiteit én voor 1 december. Aanvragen vanaf 1 december tellen mee voor het volgende kalenderjaar. Laattijdige aanvragen worden niet behandeld. 

Betaling

De subsidie wordt uitbetaald wanneer de gerechtigde voldoet aan de voorwaarden, en gebeurt bij overschrijving. De subsidie wordt uitbetaald tot uitputting van de middelen.

Schoolfacturen worden verzameld en 3 keer per jaar voorgelegd ter goedkeuring. Dit op 1 maart, 1 juni en 1 december. Hierna volgt de subsidie. Als ouders aangeven dat dit moeilijk is voor hen, dan wordt de subsidie wel gewoon verwerkt. Facturen van meerdaagse uitstappen, worden ook sneller uitbetaald. 

De aanvrager kan steeds aantonen dat aan de voorwaarden voor het verkrijgen van de subsidie werd voldaan en werkt mee bij een controle door de stad. 

De subsidie wordt uitbetaald tot uitputting van de middelen.

Betwisting

Het bijzonder comité voor de sociale dienst behandelt alle betwistingen.

Indien de aanvrager onjuiste gegevens gebruikt voor het verkrijgen van een subsidie, kan het bijzonder comité voor de sociale dienst het uitgekeerde bedrag terugvorderen en de aanvrager uitsluiten voor verdere subsidiëring.

Procedure

Dit reglement wordt aan de toezichthoudende overheid overgemaakt. Het reglement wordt afgekondigd en bekendgemaakt overeenkomstig het decreet lokaal bestuur.

Stemming op het artikel

Stemmen voor 25
Els Sterckx, Eva Brandwijk, Stefan Verraedt, Pascal Van Nueten, Hans Van den Eynden, Bieke Baeten, Liese Bergen, Jan Bertels, Wiske Bertels, Wim Boeckx, Roel D'haeseleer, Jan Engelen, Marc  Everaerts, Tom Helsen, Jan Laenen, Wendy Meynendonckx, Martine Moriau, Maurice Rombouts, Katrien Van Hove, Jessica Van Looy, Nathalie Van Sande, Vic Vervloesem, Hans Vets, Kobe Vets, Rob Lathouwers
Stemmen tegen 0
Onthoudingen 2
Bart Michiels, An Michielsen
Blanco stemmen 0
Ongeldige stemmen 0